SELMYE

Selimiye Mula Marmaris’e bal irin bir sahil köyüdür. Yakn döneme kadar bölge sadece tekne turlar ve deniz turizmine hizmet vermekteyken bu gün kara yoluna da açlm durumdadr. Bölgeye çok sayda otel ve pansiyon açlm; köy tamamyla sahil, yat ve plaj turizmine açk bir tatil köyü olarak hizmet vermeye balamtr.

Marmaris’ten 37 kilometre kadar uzaklkta olan Selimiye Köyü tarihi boyunca balkçlk ve teknecilik faaliyetleri için kullanlmtr. Uzun bir dönem karayoluna kapal kalmas bölge halknn geçimini tamamen denizden salamasna yol açmtr. Bu gün temel geçim kaynaklar farkllasa da halen bölge denizin salad olanaklardan büyük ölçüde yararlanmaktadr.

Selimiye’nin kalabalk olduu dönemler ylda bir kaç ay geçmez. Bu tarihler haricinde buraya bir seyahat gerçekletirmek mümkün olursa köyün tüm güzelliklerini yakndan görmek mümkün olacaktr. Dalarn arasnda, yemyeil bir köyün denizle bulumasndan harika bir tatil keyfi yaratlabilmektedir. Ege’de bol miktarda bulunan sahil kasabalarnn bir benzeri olan köy, özgün yanlaryla da ön plana çkmaktadr.

Marmaris gezilecek yerler içinde köyün önemi büyüktür. Selimiye Köyü gezilecek yerler de bir hayli elenceli ve dinlendiricidir. Öncelikle köyün civar tepelerindeki yeil alanlr görmek, burada temiz havann elik edecei bir doa yürüyüüne çkmak gerekir. Selimiye Köyü’nün ünlü denizinin tad da mutlaka çkarlmal, tatilin bir kaç günü denize ayrlmaldr. Sahildeki balkçlarda iyi bir akam yemei yenilebilir. Buradaki yat ve tekne turlarndan yararlanmak mümkün olduu gibi tekne ve yat kiralama hizmetleri de satn alnabilir.